Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców "Podróżujemy po Polsce"

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna Podróżujemy po Polsce.

Grupa wiekowa: dzieci 4,5 letnie

CELE OGÓLNE:
- Nabywanie poczucia przynależności narodowej;
- Rozpoznawanie charakterystycznych cech wybranych regionów Polski;
- Aktywne uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych;
- Wdrażanie do współdziałania w grupie;

Cele szczegółowe:

Dziecko:
- zna mapę Polski,
- pamięta kolory i cechy charakterystyczne godła i flagi państwowej,

- utrwala nazwy: góry, rzeka, morze, miasto, stolica

- czyta globalnie wyrazy: morze, Warszawa, góry, Polska, flaga, godło

- odszukuje swoją wizytówkę z imieniem

- rozpoznaje odgłosy: szum morza, ruch uliczny, pojazdy

- rozpoznaje i nazywa środki lokomocji

- segreguje środki lokomocji według miejsca poruszania

- dzieli wyrazy na sylaby

- przelicza w zakresie 10

- rozpoznaje cyfry 1 - 6

- utrwala kierunki: prawa, lewa,

- zna zasady bezpiecznego zachowania się w podróży, nad morzem, w górach, na ulicy

- zna numery alarmowe

- współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań

- prawidłowo reaguje na polecenia

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Metody pracy:
- aktywizujące: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających

 

Przebieg zajęcia:

I część wstępna

1.      Nauczyciel zadaje pytania:

-        jak nazywa się wasz kraj, wasza ojczyzna?

-        w jakim języku do siebie mówimy i kim jesteśmy?

-        jakie kolory ma flaga Polski?

-        jak wygląda godło Polski?

2.      Zapoznanie dzieci z mapą konturową Polski

-        Wskazywanie na mapie Wisły, obrysowywanie palcem konturów Polski

-        Oglądanie godła i flagi Polski,

-        Czytanie całościowe wyrazów: godło, flaga, Polska, umieszczenie napisów przy odpowiednich ilustracjach

3.      Oglądanie obrazków przedstawiających środki lokomocji

-        Segregowanie ich według miejsca poruszania się

-        Porównywanie liczby środków lokomocji, przeliczanie,

-        Liczenie sylab w nazwach pojazdów

-        Rozpoznawanie odgłosów pojazdów

4.      Przygotowania do podróży, dzieci zabierają w podróż swoją wizytówkę z imieniem, którą muszą odnaleźć na dywanie. Umieszczenie wizytówek w walizce. Rozmowa o bezpieczeństwie w czasie podróży.

 

II część główna

5.      Zabawa dydaktyczna „Podróżujemy po Polsce”

Podróżujemy po Polsce różnymi środkami lokomocji, z każdego miejsca, które odwiedzimy zabieramy do walizki pamiątkę.

Morze Bałtyckie

Wyprawa statkiem - wizualizacja toczącej się opowieści. Nauczyciel kapitan, dzieci załoga w czapkach zrobionych z gazet. Dzieci stoją w rozsypce na środku sali – jest to pokład Nauczyciel snuje cichutko opowieść. Dzieci wykonują polecenia: (rufa, prawa burta, lewa burta, dziób – pojęcia te należy dzieciom wcześniej wyjaśnić)

- „na prawą burtę” – dzieci biegną na prawą stronę sali,
- „na lewą burtę” – dzieci biegną na lewą stronę sali,
- „na rufę” – dzieci biegną na koniec sali,
- „na dziób” – dzieci biegną na początek sali.

Dzieci naśladują odgłosy: silnie wiejący wiatr. Po chwili wszystko ustaje, statek dopływa do brzegu. Dzieci znajdują skrzynię skarbów. W skrzyni są przedmioty: obrazek morza i latarni, napis „morze”, kamyki morskie, kartoniki z cyframi, pocztówka, koperta z pytaniami

-        słuchamy odgłosu szumu morza

-        umieszczamy na mapie, w odpowiednim miejscu ilustracje obrazujące morze, wyraz „morze”

-        liczymy kamyki, ile małych i dużych, dobieramy cyfry

-        wybieramy prawidłową odpowiedź:

Korzystamy z kąpieli tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

Pływamy w morzu tylko pod opieką dorosłych.

Chronimy oczy i głowę przed słońcem.

Przechodzimy przez jezdnię na zielonym świetle.

Wędrujemy po piasku tylko w butach.

Nie oddalamy się od opiekuna, mamy, taty.

Warszawa

Jedziemy pociągiem - przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”

Spotykamy Syrenkę Warszawską, która w sieci rybackiej ma dla nas: obrazek dużego miasta, napis „Warszawa”, koperta z pytaniami, koperta z obrazkami, pocztówka

-        wysłuchanie odgłosów ulicy,

-        przypomnienie, że Warszawa to stolica Polski, największe miasto w Polsce

-        zapoznanie z herbem Warszawy, omówienie wyglądu,

-        wskazanie na mapie gdzie znajduje się Warszawa

-        umieszczenie na mapie ilustracji obrazującej duże miasto

-        czytanie globalne wyrazu „Warszawa”, umieszczenie na mapie

-        „Co kojarzy ci się z dużym miastem”, wybieramy odpowiednie obrazki z koperty

-        wybieramy prawidłową odpowiedź:
1. Kiedy musisz przejść przez jezdnię:
a) szukasz „zebry” lub sygnalizacji świetlnej,
b) przechodzisz tam gdzie jesteś, bo tak jest wygodnie,
c) patrzysz w lewo, w prawo i znów w lewo, a potem przebiegasz między jadącymi samochodami.

2. Gdy musisz przejść przez jezdnię w miejscu nie oznaczonym trzeba:
a) spojrzeć w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść,
b) przebiec szybko na drugą stronę,
c) spojrzeć w lewo, w prawo i znów w lewo, a gdy nic nie jedzie – przejść.

3. Dzieci noszą światła odblaskowe aby:
a) ładnie wyglądać
b) być z daleka dobrze widocznym na drodze
c) pochwalić się przed kolegami

Góry

Lecimy samolotem (przy muzyce Klanza)

Znajdujemy plecak a w nim: ciupaga, kierpce, owieczka, obrazek góry, napis „góry”, telefon, plansza z numerami alarmowymi, pocztówka

-        wskazanie na mapie gdzie znajduje się ten region,

-        umieszczenie na mapie ilustracji obrazującej góry, wyrazu „góry”

-        oglądanie przedmiotów charakterystycznych dla tego regionu

-        „Wspinaczka górska”- zabawa ruchowa. Jesteśmy w górach, wspinamy się wysoko (kolana unosimy wysoko w górę), idziemy ciężko pod górę. Jesteśmy na szczycie. Rozglądamy się dookoła, w lewo, wprawo, jeszcze raz. Schodzimy na paluszkach w dół.

-        „Oddychamy czystym powietrzem” – zabawa artykulacyjna

-        Wykonanie zainscenizowanego telefonu na Pogotowie Ratunkowe. Przypomnienie numerów alarmowych. Utrwalenie jakie informacje powinny znaleźć się w meldunku: imię i nazwisko zgłaszającego, miejsce wypadku, rodzaj wypadku, kto jest poszkodowany, jaki jest stan poszkodowanego.

 

III część końcowa

 

6.      Zabawa „Odjeżdża autobus numer…”

Nauczyciel wybiera 6 dzieci, które będą kierowcami autobusu, otrzymują one opaski z numerem pojazdu. Dzieci – pasażerowie otrzymują bilety autobusowe – kartoniki z liczbami. Pasażerowie na sygnał zajmują miejsca w odpowiednich autobusach - ustawiają się za kierowcami, nauczyciel pełni rolę kontrolera, sprawdza czy dzieci wsiadły do odpowiedniego autobusu. W czasie jazdy autobusy mijają się tak, aby nie doszło do kolizji. Na hasło Postój dzieci wysiadają z autobusu i odpoczywają. Zabawę powtarzamy, tasując bilety, zmieniając kierowców.

7.      Utrwalenie wiadomości; sprawdzenie co przywieźliśmy w walizce z podróży.

8.      Podziękowanie dzieciom oraz rodzicom za udział w zajęciu i wspólną zabawę.

Izabela Olechnowicz

c) 2007-2024 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem