Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
PRZEDSZKOLE GMINNE W CHARBROWIE

Scenariusz zajęcia umuzykalniającego - Muzyka deszczowych kropli

Scenariusz zajęcia umuzykalniającego

Temat: Muzyka deszczowych kropli.

Grupa wiekowa: dzieci 4,5 -letnie

Cele ogólne:

-        rozwijanie słuchu muzycznego

-        rozwijanie aktywności muzyczno - ruchowej

-        rozwijanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie muzyki

-        rozwijanie zdolności improwizacyjnych,

-        wdrażanie do reagowania na polecenia nauczycielki

Cele szczegółowe:

         Dziecko potrafi:

         -        grać na instrumentów perkusyjnych,

-       rytmicznie wyklaskiwać rytm piosenki,

-       reagować na zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku

-       słuchać w skupieniu piosenkę i utwór muzyczny,

-       umiejętnie łączyć ruch z muzyką,

-       rozpoznawać odgłosy otoczenia

   Formy: słuchanie muzyki, ruch przy muzyce, gra na instrumentach, rysowanie podczas słuchania utworu.

Pomoce: pianino, papierowe krople zawieszone na nitkach, gazety, instrumenty (trójkąt, drewienka, tamburyno), parasol, duże arkusze papieru, płyta CD Ekoludek dla sześciolatka cz. 1,

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 I. Część wstępna

  1. Zabawa „Idziemy na spacer"

Marsz dzieci, podskoki, bieg dookoła sali w rytm muzyki.

2. Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi „Tańczące kropelki"

Dzieci dmuchają na wycięte z papieru kropelki, zawieszone na nitkach starając się wprawić je w ruch. Akompaniament pianina jest sygnałem do swobodnego ruchu.

II. Część główna

3. Zagadki muzyczne: rozpoznawanie odgłosów jesieni (płyta CD Ekoludek w p-lu nr 24)

4. Zabawa jesienna z gazetami - reagowanie na zmianę muzyki (płyta CD Ekoludek w p-lu nr 25)

Dzieci spacerują po sali „czytając gazetę", mną gazetę naśladując szum wiatru, przykucają i chowają głowę pod gazetę gdy pada deszcz.

5. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze „Deszczowe odgłosy"

Dzieci naśladują dźwięk padających kropel poprzez rytmiczne stukanie opuszkami palców w gazety zgodnie ze zmianami dynamicznymi (słaby deszczyk, ulewa).

6. Słuchanie piosenki „Deszczyk" (sł. Ludwik Wiszniewski, m. Maria Kaczurbina Kalendarz muzyczny w przedszkolu) śpiewanej przez nauczyciela, ilustrowanej sylwetą chłopca.

7. Rozmowa na temat piosenki

- Jaka jest pogoda? Gdzie pójdę w deszczową pogodę? Dlaczego pójdę do przedszkola?

- Co pożyczę od babci? Dlaczego potrzebny mi parasol?

8. Słuchanie piosenki ilustrowanej instrumentami perkusyjnymi

 

Pada, pada, deszczyk pada

Deszczu już za wiele,

Deszczu już za wiele.

Pójdę do przedszkola,

Bo mi tam weselej.

Pójdę do przedszkola

bo mi tam weselej.


Pożycz, pożycz mi babuniu

Swego parasola,

Swego parasola.

Chociaż deszczyk pada,

Pójdę do przedszkola.

Chociaż deszczyk pada,

Pójdę do przedszkola.

Trójkąt



Drewienka





Tamburyno



Drewienka


9. Interpretacja muzyczna piosenki z udziałem dzieci

Wybrane dzieci grają na instrumentach perkusyjnych, nauczyciel śpiewa piosenkę.

10. Marsz z jednoczesnym wyklaskiwaniem rytmu piosenki.

Zabawie towarzyszy miarowy akompaniament na pianinie.

11. Zabawa muzyczna przy piosence „Deszczyk"

Dzieci spacerują po sali przy akompaniamencie ćwierćnut. Gdy usłyszą piosenkę „Deszczyk" wszyscy „kryją się" pod ścianami.

12. Zabawa ilustracyjna do piosenki z podziałem na role

Dzieci maszerują w kole trzymając się za ręce i śpiewając piosenkę. Wybrane dzieci stoją w środku koła i grają rolę przedszkolaka i babci, która trzyma parasol.

III. Część końcowa

13. Ćwiczenia słuchowe „Deszczowa muzyka" - słuchanie Preludium A-dur op.28 nr 7 Fryderyka Chopina

Dzieci leżą na dywanie i słuchają muzyki.

14. Improwizacje ruchowe „Taniec deszczowych kropelek" przy ponownym słuchaniu utworu, wczuwanie się w nastrój muzyki.

15. Ćwiczenia grafomotoryczne „Pada deszcz"

Dzieci podczas słuchania utworu rysują na kartkach krople deszczu.

16. Marsz przy akompaniamencie pianina.

17. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

Opracowała Izabela Olechnowicz



c) 2007-2024 przedszkolecharbrowo.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem