Wielkanocna gra planszowa

Wielkanocna gra ma formę konkursu edukacyjnego do przeprowadzenia dla całej społeczności przedszkolnej. Pomysł został zaczerpnięty z miesięcznika „Bliżej przedszkola” numer luty 2016, w którym ukazał się plakat z planszą do gry „Zbieramy pisanki”. W scenariuszu wykorzystano również pomoce dydaktyczne dostępne w miesięczniku „Bliżej przedszkola”.

Cele ogólne:

- zapoznanie dzieci z obyczajami i tradycjami wielkanocnymi

- rozbudzanie u dzieci zainteresowania zwyczajami i sposobami świętowania w innych rodzinach;

- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i umiejętności zapamiętywania szczegółów;

- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów i wyróżniania zbiorów oraz przeliczania elementów;

- wprowadzanie dzieci w umiejętność rozgrywania gier dydaktycznych

3 przedszkolne grupy dzieci, każda ubrana w czapeczki innego koloru

22 marzec 2016 roku

sala przedszkolna

Pomoce

duża plansza do gry wielkości dywanu, 3 pionki, kostka do gry, dekoracja tablicy tematycznej,

pomoce do zadań zręcznościowych: instrumenty w kształcie jajeczek, styropianowe jajeczka, koszyczek, szarfy, piosenka „Święta, święta”, magnetofon, pojemnik z piłeczkami, klockami i jajeczkami, jajeczka „niespodzianki” wypełnione ryżem, fasolą, grochem

pomoce do zadań edukacyjnych: kosz wiklinowy, koperty, ilustracje związane ze świętami wielkanocnymi,

Gra  - Zasady

1.      Oznaczenia pól

·         Pole czarne – cofnij się na start

·         Pole z kostką do gry – masz dodatkowy rzut

·         Pole z czarnymi kropkami – cofasz się do tyłu tyle pól ile kropek na polu

·         Pole z pisankami  - Zadania do wykonania , zawodnicy losują kopertę z kosza

·         Pole z marchewką – zadania zręcznościowe, zawodnicy wykonują zadanie, które jest opisane na odwrocie marchewki

·         Pole z talerzem świeżych marchewek

·         Pole białe – stoisz w miejscu

2.      Zawodnicy kolejno rzucają kostką i przesuwają się o wskazaną przez nią ilość pól.

3.      Wygrywa ta drużyna, która pierwsza dotrze na start.

4.      Drużyny otrzymują dyplomy za udział oraz słodki upominek.

Pole z pisankami  - Zadania do wykonania

1.      Kraina wielkanocnego zajączka – zabawa doskonaląca spostrzegawczość i umiejętność koncentracji. Nauczyciel umieszcza na tablicy plakat z wielkanocnym zajączkiem. Zadaniem dzieci jest zapamiętanie jak najwięcej szczegółów. Następnie nauczyciel zasłania ilustrację, a potem zadaje dzieciom pytania i zapisuje ich odpowiedzi. Przykładowe pytania: Jakie inne zwierzątko, oprócz zajączka, znajduje się na plakacie? Ile jest na nim kwiatków? Jakie kolory farbek w pojemniczkach ma do dyspozycji zajączek? Jaki symbol znajduje się na spodenkach zajączka? Ile jajek znajduje się w koszyku? Czy na plakacie są kurczaczki?

2.      Zabawa „Wielkanocny koszyczek” Wybieranie spośród różnych obrazków, tych które przedstawiają to co tradycyjnie umieszcza się  w koszyczku wielkanocnym.

3.      „Przygotowania wielkanocne” Opowiedz co widzisz na obrazku

4.      Co do czego pasuje? – ćwiczenia klasyfikacyjne. Dzieci otrzymują ilustracje, które symbolizują tradycje wielkanocne lub bożonarodzeniowe. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie obrazków do odpowiednich świąt.

5.      Zabawa „Pisanki” ćwiczenie spostrzegawczości. Dobieranie w pary kurczaczka i pisankę wg takiego samego wzoru

6.      Ułóż puzzle Dzieci otrzymują puzzle, z których muszą ułożyć wielkanocne jajko.

Pole z marchewką – zadania zręcznościowe

1.      Zagadka Święconka
Zagląda ciekawie
przez okienko – słonko.
Bo też chce zobaczyć koszyk ze /święconką/

2.      Zagadka Pisanki
W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię.

3.      Zagadka Wielkanoc
Święta! Święta nadeszły!
Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem,
bo dziś przecież.../Wielkanoc/

4.      Zagadka Baranek
Tyle w koszyczku
leży pisanek!
A pośród nich
słodki.../baranek/

5.      Co się w jajku kryje? – zabawa doskonaląca słuch. potrzebne do zabawy, m.in. plastikowe pojemniczki w kształcie jajka (z zabawki typu „jajko-niespodzianka”).  dziecko w odpowiedzi na zagadkę poszukuje jajeczka o takim samym brzmieniu.

6.      „Zajączkowa orkiestra” instrumentacja piosenki na muzycznych jajkach.

7.      „Wyścigi pisanek” zadaniem dzieci jest dmuchać w pisankę tak by trafiła do koszyczka.

8.      „Szukamy pisanek” Zabawa sensoryczna . W pojemniku umieszczonych jest kilka pisanek i plastikowych klocków i piłek. Zadaniem dzieci jest wyszukać z zamkniętymi moczami pisanki, Czas szukania pisanek wyznacza utwór muzyczny.

9.      „Skaczące zajączki” – podskocz 5 razy

10.  „Ulubiona piosenka” – zaśpiewaj piosenkę