Psycholog radzi: Co zrobić, kiedy dziecko boi się ciemności?

Rodzice pytają - ,,Co zrobić, kiedy dziecko boi się ciemności?".

Psycholog odpowiada:

Ciemność jest niepokojąca nie tylko dla dzieci. Wielu dorosłych także odczuwa dyskomfort, gdy znajdują się w pomieszczeniach ciemnych lub w takich, w których światło jest mroczne i stanowi dobrą pożywkę dla wyobraźni. Mrok jest zatem sytuacją obiektywnie lękotwórczą i trzeba dziecko powoli i delikatnie uczyć tolerowania go. Warto dziecku zainstalować lampkę nocną, która jest bezpieczna i może świecić całą noc, dając delikatne światło. Uspokajająco działają lampki - akwaria, które subtelnie stymulują zmysł wzroku nie pozostawiając umysłowi miejsca na tworzenie niepokojących wyobrażeń. Warto także systematycznie pokazywać dziecku przed snem, że zadbaliśmy o to, by drzwi i okna były pozamykane i że domowa przestrzeń jest bezpieczna. Przyzwyczajanie dziecka do akceptowania ciemnych pomieszczeń powinno odbywać się pod opieką wrażliwego dorosłego, który potrafi zamienić to doświadczenie w zabawę (opowiadanie bajki, zabawy z cieniami, opowiadanie o przyjemnych wspomnieniach lub snucie atrakcyjnych dla dziecka planów) i zapewnić kojący wpływ przytulenia. Z czasem dziecko skojarzy pozytywnie mrok ze spokojem, bliskością rodzica i odprężeniem i dużo łatwiej będzie tę sytuację akceptowało.

Anna  Michałowska