FESTYN Z OKAZJI POŻEGNANIA LATA
23.09.2013r.
Takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było. Postanowiliśmy wesoło i kolorowo pożegnać lato, a tym samym przywitać oczekiwaną Panią Jesień.
Ubraliśmy się zgodnie z porami roku i z tym co przygotowaliśmy .
Maluszki przyodziały stroje niebieskie, bawiły się na morzu przy wesołych piosenkach, wykorzystując do tego chustę animacyjną.
Następnie w żółtych odcieniach przywitaliśmy dzieci z grupy Starszaków, które inscenizowały wiersz D. Geller „Złoty wór”. Dzieci śpiewały piosenki, oraz spotkały Panią Lato, która udała się na odpoczynek i czekała na przybycie Pani Jesieni.
I tak też się stało, ponieważ grupa II – Średniaczki w swoim wagonach przywiozły Panią Jesień, pięknie ubraną z koszem darów. Dzieci recytowały wiersze i inscenizowały piosenki. Obie damy Pani Lato i Pani Jesień wspólnie tańczyły ciesząc się swoją obecnością. Gdy Lato odeszło dzieci ze spokojem mogły kosztować smakowitych warzyw i owoców przygotowanych przez Jesień.
To nie koniec atrakcji: później bawiliśmy się przy konkurencjach sportowych i sprawdzaliśmy swoje umiejętności sportowe.
Oj działo się działo!
Miłym festynowym akcentem była zabawa taneczna na podwórku i smaczny piknikowy obiad w postaci kiełbasek z grilla i frytek.
Atmosfera była bardzo przyjemna co widać na dołączonym zdjęciu.
Nie tylko dzieci świetnie się bawiły, ale także panie.
Scenariusz z okazji pożegnania lata
Temat: Zdrowo i na sportowo żegnamy lato a witamy Panią Jesień
Data: 23.09.2013r.
Grupa wiekowa: dzieci 3,4,5,6-letnie
Cele ogólne:
Ø chęć zapamiętywania tekstów wierszy i piosenek
Ø umiejętność odgrywania scenek tematycznych
Ø rozumienie konieczności spożywania owoców, warzyw
Ø zachęcanie do spożywania różnorodnych posiłków
Ø wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem różnorodnych metod i zabaw
Ø zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia i częstego przebywania na świeżym powietrzu
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Ø jest sprawne fizycznie,
Ø prawidłowo wykonuje zadania i ćwiczenia ułożone na torze przeszkód oraz podczas rozgrzewki,
Ø zna różne formy rozwijania sprawności fizycznej,
Ø dba o bezpieczeństwo swoje i innych podczas pokonywania toru przeszkód
Ø potrafi zilustrować za pomocą ruchów tekst piosenki
Ø potrafi odegrać scenkę
Ø zna teksty wierszy oraz piosenek
Ø chętnie zjada warzywa i owoce oraz pije soki
Formy pracy:
Ø indywidualna
Ø grupowa
Ø zbiorowa
Metody:
Ø słowne: wiersz,
Ø czynne: tor przeszkód, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń
Ø oglądowe: ogląda prezentowaną scenkę
Pomoce dydaktyczne:
Napis pożegnanie lata, zielony materiał, wycięte warzywa z kolorowego papieru, liście, podkłady muzyczne do piosenek, wiersz „Pani Jesień”, „Złoty wór” D. Geller, pachołki, szarfy, woreczki, łyżki, kasztany, miski, worki do skoków, chusta animacyjna, piłka, warzywa i owoce w koszu Pani Jesieni, jabłka, mandarynki oraz marchew na tacach, soki w kubeczkach dla wszystkich dzieci, rekwizyty dotyczące lata(wiaderko, słońce, muszla, kwiat).
Dzieci podzielone na trzy grupy wiekowe, każda ubrana w innej kolorystyce:
Maluszki- kolor niebieski
Średniaki – kolor czerwony
Starszaki – kolor żółty
Przebieg
I Część wstępna
1. Powitanie
Przywitanie wszystkich gości w kolorowych strojach. Wyjaśnienie celu spotkania oraz zapowiedz przygotowanych zabaw.
Prezentacja okrzyku przez wszystkie dzieci„ Lato minęło a my zdrowo i na sportowo witamy Panią Jesień” .
II Część właściwa
Grupa I (dzieci3,4letnie) wjeżdża na środek sali przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”
1. „Burzliwe morze” – zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej
Grupa tworzy koło trzymając chustę. Nauczyciel umieszcza w jej środku piłkę. Zadanie polega na tym, aby piłka podczas poruszania chustą nie wypadła. W tle słychać muzykę poważną, która zmienia swoje natężenie. Dzieci reagują na zmianę ( spokojne morze, wzburzone morze, sztorm).
2. Zabawa dydaktyczna „Lato”
Dzieci z grupy I wskazują rekwizyty, które pasują do tej pory roku takie jak: np. łopatka, kwiat, słońce itp.
Dzieci z gr. I odjeżdżają przy muzyce „Jedzie pociąg z daleka” i wjeżdża gr. III przy tym samym utworze.
3. Inscenizacja wiersza D. Geller „Złoty wór”
Dziecko przebrane za panią Lato z odpowiednimi rekwizytami wypowiada słowa wiersza, pomagają jej koledzy, którzy odgrywają role dzieci.
4. Rozmowa ojca z synem – odegranie scenki
Dzieci spotykają tatę z synem, którzy rozmawiają o odchodzącym lecie oraz wspominają, co im się kojarzy z latem.
5. Inscenizacja piosenki pt.: „Marsz przedszkolaków”
Dzieci z gr. III odjeżdżają na swoje miejsca, na środek sali przy dźwiękach piosenki „Jedzie pociąg z daleka” wjeżdżają przedszkolacy z gr.II, przywożąc ze sobą Pani Jesień.
6. Inscenizacja wiersza pt.; „Pani Jesień”
Dziewczynka przebrana za Panią Jesień demonstruje wszystkim uczestnikom spotkania jakie dary przyniosła, ze sobą. Są to warzywa , owoce . Chętne dzieci nazywają widoczne dary.
7. Spotkanie Pani Lato z Panią Jesienią
Obie Panny śpiewają wspólną piosenkę pt.; „Rumiane jabłuszko” żegnając tym samym odchodzącą porę roku. Pani Lato zostaje z dziećmi i bawi się z nimi w proponowanych zabawach.
8. Pyszne i zdrowe dary Pani Jesieni
Dzieci z wszystkich grup wiekowych kosztują przygotowane witaminy w postaci: jabłek, marchewek i mandarynek.
9. W zdrowym ciele zdrowy zuch – zabawy ruchowe; konkurencje sportowe
Rozgrzewka wszystkich uczestników spotkania poprowadzona przez nauczyciela.
1) Slalom na czas- omijanie pachołków w jak najszybszym odstępie czasu z utrzymaniem kasztana na łyżce. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza pokona tor i ustawi się w rzędzie.
2) Skoki w workach – dzieci pokonują określoną trasę skacząc w workach. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dotrze do maty.
3) Tor przeszkód – dzieci przechodzą przez obręcz umieszczoną na stojakach, chwytają woreczek i rzucają do celu(miski), wracają jak najszybciej na linię mety. Zwycięża drużyna, która w jak najkrótszym czasie pokona tor przeszkód.
10. Zdrowe soki to witamin moc – uczestnicy spotkania otrzymują zdrowe soki przecierowe, które zaspokoją ich pragnienie po wyczerpujących konkurencjach sportowych.
III Część końcowa
1. Zaproszenie uczestników spotkania na zabawę taneczną na świeżym powietrzu, przy rytmach muzyki disco.
2. Podziękowanie wszystkim za udział w spotkaniu, zakończony ciepłym posiłkiem plenerowym.
Opracowała: Anna Iwicka
Literatura:
1. Owczarek S.: Gimnastyka przedszkolaka.Warszawa WSIP 2007.
2. Gniewkowski W., Wlaźnik K.: Wychowanie fizyczne. Warszawa WSIP 1985.